»V zgodnjih fazah v bistvu ne dela nobenih težav. Ko se pojavijo težave, pa je po navadi rak že razširjen. Bolniki najpogosteje navajajo bolečine v trebuhu, hujšajo.«
»Raziskave so pokazale, da je pri ženskah, ki so bile cepljene v zgodnjem mladostništvu, pojavnost raka materničnega vratu za skoraj 90 odstotkov manjša v primerjavi z necepljenimi ženskami.«
»Če nekomu odkriješ Helicobacter pylori v želodcu, ko še ni predrakavih sprememb, s tem v glavnem lahko preprečiš nastanek raka na želodcu.«
»Zgodnje odkrivanje raka rešuje življenje.«
»Če ozdravimo okužbo, preprečimo nastanek raka na želodcu od 60 do 89 odstotkov.«
»Okužba z bakterijo H. pylori se začne že v zgodnjem otroštvu in je desetletja nesimptomatska, torej ne povzroča nobenih težav. Pri določenem deležu ljudi pa lahko vodi v razvoj težav, pri nekaterih tudi do raka želodca.«
»Petletno preživetje bolnikov, pri katerih odkrijemo pljučnega raka v zgodnjih fazah, presega 60 odstotkov, medtem ko je pri bolnikih z metastatsko boleznijo manj kot pet odstotkov.«
»Pri raku trebušne slinavke pa je zgodnje odkrivanje še toliko pomembnejše, saj imajo le tisti bolniki, ki jim raka odkrijemo v stadijih, ko je še mogoča operacija, realne možnosti za daljše preživetje in celo ozdravitev.«
»Bolniki z rakom med zdravljenjem in po njem pogosto doživljajo čustvene stiske, ki lahko vodijo v depresivna stanja. Zaradi pandemije se te stiske še poglabljajo.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju